ANNAME TEKSALE UUE ELU!

ANNAME TEKSALE UUE ELU!

25. oktoober 2018

Eesti disainer, uuskasutuskeskus ja jaekett viivad koos ringmajanduse uuele tasemele

Disainer Reet Aus, Stockmanni kaubamaja  ja Uuskasutuskeskus panid seljad kokku, et viia  ringmajandus Eestis uuele tasemele, mille eesmärgiks on vähendada tekstiiliprügi ja arutut tarbimist. Üheskoos kutsutakse inimesi tooma kasutatud teksariideid kogumispunkti selleks, et anda riietele pikem eluiga ja valmistada nendest uue disainiga rõivad.

Tekstiiliprügi on kasvav probleem kogu maailmas, samuti Eestis. Kiirmood on kaasa toonud madalad hinnad ja sageli madala toote kvaliteedi, kuid samal ajal on kasvanud inimeste sissetulekud: riideid ostetakse rohkem, kantakse vähem ning asjad kuluvad kiiresti. Maailmas saadetakse igas sekundis prügimäele üks rekatäis riideid. “EL-is kogutakse vaid 25% kasutatud riietest korduvkasutuseks või materjalina ümbertöötlemiseks, ülejäänu lõpetab oma elu prügimägedel või põletites,” selgitab Uuskasutuskeskuse volinike kogu liige ja ringmajanduse nõustaja Kerli Kant Hvass.

“Jätkusuutliku disainerina olen aastaid vaadelnud moetööstuse ülejääki toormaterjalina ja otsinud erinevaid lahendusi loodud materjali võimalikult pikalt ringluses hoidmiseks. Siin on kaks olulist võimalust – väärtustav taaskasutus (ik. upcycling) ja ümbertöötlus (ik. recycling),” ütleb disainer Reet Aus. Tema sõnul on koostöö pikaajalise arenduse tulemus, kus tarbimisjärgse materjali ringlusse toomisel astutakse üheskoos järgmine samm. “Meie katsetused ümbertöödeldud lõngaga on jõudnud nii kaugele, et Reet Aus kollektsioonis on nüüdseks Upcycled toodetele lisaks ka Recycled kudumid. Selle meetodi rakendamine loob võimaluse hoida ringluses ka kasutatud rõivad uue materjali kujul.”

Uuskasutuskeskuse sõnul tuleb rääkida keskkonnast ja ringmajandusest moe kontekstis, sest moe tarbimine on aastatega suurenenud ja see on kaasa toonud kasvava tekstiiliprügi probleemi. Muutusi on vaja nii tarbija, ettevõtete kui poliitilisel tasandil. „Tänane globaalne rõiva- ja tekstiilitööstus on väga ressursimahukas ja reostab keskkonda,“ ütleb Kerli Kant Hvass. Tema sõnul põhineb suur osa moest täna põhimõttel: võtame toormaterjali, toodame sellest rõiva, kanname seda ja siis viskame minema, kuid esimesi samme tasuks teha ringmajanduse suunas, kus tooted disainitakse kauakestvateks ning nende eluea lõpus saab need suunata materjali ümbertöötlusse ja seda võimalikult ressursisäästlikult. „Uuskasutuskeskuse eesmärgiks on suunata inimeste kappidesse seisma jäänud asjad korduskasutus (ik. reuse) läbi meie kauplustevõrgu, või materjali ümbertöötlusesse (ik. recycling) läbi koostöö partnerite. Täna puudub Eestis võimekus suures koguses ja erineva koostisega tekstiilimaterjalide ümbertöötlemiseks ja seetõttu teeme koostööd rahvusvaheliste partneritega, aga tulevikus näeme, et Eestis võiks selline võimekus olla endal tuginedes meie traditsioonidele ja positsioonile tarneahelas,“ selgitab Hvass.

„Meil on hea meel ühendada jõud Reet Ausi ja Uuskasutuskeskusega, et teha keskkonda hoidvasse elustiili panustamine senisest veelgi lihtsamaks,“ ütleb Stockmanni Tallinna kaubamaja direktor Marge Türner. „Keskkonnasäästlik ning vastutustundlik tarbimine on Stockmanni jaoks oluline väärtus. Kasutatud teksariiete kogumine, nende korduskasutusse ja ümbertöötlusesse suunamine, mille tulemusena need reaalsete rõivastena tagasi poodi jõuavad, on kahtlemata jõuline panus vastutustundliku ostukogemuse pakkumiseks,“ selgitab Türner.

Kõigi abiga valmib koostöös Stockmann + Reet Aus + Uuskasutuskeskus kasutatud teksariidest uus kudumite kollektsioon. Vastutustundliku moe sünnile saab anda panust, tuues oma kasutatud teksariided Stockmanni 4. korruse Uuskasutuskeskuse kasti.

Taustinformatsioon:

Uuskasutuskeskus on 2004. a. loodud mittetulunduslik sotsiaalne ettevõte, mille eesmärgiks on saata kasutatud asjad ringlusse ning muuta uuskasutamine tarbijatele lihtsasti kättesaadavaks ja igapäevaseks. Aastas suunab Uuskasutuskeskus ringlusesse üle 1500 tonni puhtaid, terveid ja kasutuskõlblikke esemeid. Uuskasutuskeskusel on tänaseks 11 kauplust üle Eesti ning tihedat koostööd tehakse erinevate Eesti MTÜ-de ja abivajajatega ja rahvusvaheliste ettevõtetega, et saata kasutatud riided ja tekstiilid vastutustundlikult ringlusesse.

Reet Aus on Eesti moelooja, kes on pühendunud taaskasutusel põhinevale moele ning on  viimased kuus aastat tegelenud UPMADE lahenduse välja töötamisega. Väärtustav taaskasutus ehk upcycling on protsess, mis võimaldab tootmises tekkivaid jääkmaterjale disaini abil tagasi tootmisse suunata, vähendades sellega märgatavalt moetööstuse keskkonnamõju. Võimalustest rakendada upcycling meetodit moetööstuses on valminud ka UPMADE® sertifikaat, mis hõlmab kogu tekstiilitoote elutsükli analüüsi ning loob võimalusi materjali täiepotentsiaaliliseks ärakasutamiseks. Enamus masstootmisest tekitab keskmiselt 18% tootmisjääke, mis tavaliselt viiakse lihtsalt prügimäele või põletatakse. Iga UPMADE® meetodil valmistatud riideese Reet Aus kollektsioonis säästab keskmiselt 75% veest ning 88% energiast, võrreldes uue toote loomiseks kasutatavate vahenditega. Uue suunana on kollektsioonis valmimas ümbertöödeldud lõngast tooted, mis loovad võimaluse tuua ringlusesse ka kasutatud rõivad.

Stockmann AS on osa Soome jaekaubanduskontsernist Stockmann Group, mille jaekaubanduse haru Stockmann Retail kõrvale kuuluvad ka moekett Lindex ning kinnisvaradivisjon Stockmann Real Estate. Stockmann  on asutatud 1862. aastal Soomes, Eestisse tuli Stockmann esmakordselt 1993. aastal. Tallinnas Liivalaia tänaval asuv kaubamaja avati 1996. aasta aprillis, kus sellest ajast alates on esindatud lai valik kvaliteetseid brände nii moe-, ilu-, kodu- kui toidukaupade kategooriatest.

 

Tagasi uudiste nimekirja

Liitu uudiskirjaga

Jäta oma andmed ning oled esimesena kursis Uuskasutuskeskuse uudiste ja kampaaniapakkumistega.

Annan Uuskasutus MTÜ-le nõusoleku oma andmete töötlemiseks uudiskirja saatmise eesmärgil. Olen teadlik, et saan uudiskirja listist lahkuda iga hetk.*
Nõustun Uuskasutus MTÜ   privaatsuspoliitikaga*