Uuskasutuskeskuse esimene kogumismaja nüüd Tartu Lõunakeskuse välialal avatud

Uuskasutuskeskuse esimene kogumismaja nüüd Tartu Lõunakeskuse välialal avatud

01. juuli 2021

Uuskasutuskeskus avas 1. juulil kell 11 koos Astri Grupiga Tartu Lõunakeskuse juures Eesti esimese kogumismaja, kuhu saab igapäevaselt tuua puhtaid ja terveid asju ning anda neile uus elu.

Kogumismajade idee sai alguse tähelepanekust, et inimesed viskavad ära korralikke asju, mis võiksid veel leida kasutust. Sagedasemad põhjused, miks korralikud asjad lõpetavad prügikastis, on mugavus ja teadmatus. „Nüüd saavad inimesed oma igapäevaoste kaubanduskeskusesse tegema tulles korraga kaasa võtta ka kodus liigseks muutunud heas korras asjad. Loodame, et kogumismajad leiavad aktiivset kasutust,“ ütles Uuskasutuskeskuse tegevjuht Diana Paakspuu.

Kogumismaja eristab tavalistest tänavatel asuvatest konteineritest asjaolu, et sinna saab lisaks rõivastele ära tuua ka kõiksugu teisi puhtaid ja terveid asju. Nädala sees tegutseb kogumismaja iseteeninduspunktina, kuhu saab 24/7 ära anda puhtaid ja terveid riideid, raamatuid, spordi- ja hobitarbeid ning teisi esemeid, mis luugist alla kukkudes ei purune. Suuremad ja õrnad asjad saab kogumismajja ära anda nädalavahetusel, mil kohal on ka teenindaja.

„Koostööprojekt Uuskasutuskeskusega on Astri Grupi jaoks õnnelik leid,“ kommenteeris Lõunakeskuse juht Marju Jeedas. „Elatustaseme kasv Eestis ning globaalsed protsessid on muutnud kaubanduse üha teadlikumaks ja väärtuspõhisemaks. Kogumismajadega saame pakkuda oma klientidele võimalust senisest veelgi targemaks tarbimiseks ning aitame kaasa ringmajandusele Eestis.“

Uuskasutuskeskus sorteerib kõik kogumismajadesse toodud asjad ning suunab heas korras esemed uuesti ringlusse. Asjade müüki panekuga katab Uuskasutuskeskus kaupluste ülalpidamiskulud ja laienemise, lisaks toetab mittetulundusühing koostööpartnerite kaudu muu hulgas suurperesid, koduta jäänud inimesi, naiste kriisikodusid ja loomade varjupaiku.

Turvakaalutlusel ei saa kogumismajja ära anda laste turvahälle ja -toole, kineskooptelereid ning gaasipliite. Kogumismajja ei saa piiratud mahu tõttu tuua ka mööblit, kuid Pärnus, Tartus ja Tallinnas on mööblile võimalik tasuta järele kutsuda uuskasutuskaubik.

Linnaruumi kenasti sobituva funktsionaalse ja keskkonnasõbraliku kogumismaja arhitektuurikonkursi võitis arhitekt Kristian Taaksalu töö „Nööp“. Majad ehitas Akso-Haus OÜ. Veel kolm kogumismaja avatakse lähiajal Tallinnas, Pärnus ja Narvas Astri Grupi kaubanduskeskuste ja turgude juures. Esimeste kogumismajade rajamist toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Tagasi uudiste nimekirja

Liitu uudiskirjaga

Jäta oma andmed ning oled esimesena kursis Uuskasutuskeskuse uudiste ja kampaaniapakkumistega.