Uuele ringile

Uuskasutuskeskus kutsub oma kevadise kampaaniaga „Anna uuele ringile!“ inimesi andma kodus seisma jäänud heas korras asju uuesti kasutusse ning kaaluma uusi asju vajades teise ringi kaupade soetamist. Maailmas toodetakse pidevalt juurde uusi asju, kasutades üha napimaks muutuvaid ressursse. Olemasolevate asjade ringlusse andmine on üks lihtsamaid samme, kuidas hoolida meid ümbritsevast keskkonnast.

Uuskasutuskeskuse teavituskampaania eesmärk on ühiskonnas laiemalt rääkida taaskasutusest ja sellest, et kui endale armsad asjad enam koju ei mahu, siis on need võimalus anda uuele ringile ning tänu sellele saab keegi teine õnnelikuks. „Hästi hoitud asjad kestavad ajas, kuid kui pikalt mõnd eset ei kasuta või ei kanna, võtab see kodus asjatult ruumi. Kõik sellised heas korras asjad võiks anda uuesti kasutusse. Nii väldime pikalt seisnud asjade jõudmist lõpuks prügisse,“ ütles Uuskasutuskeskuse tegevjuht Diana Paakspuu. Uuskasutuskeskuse kaudu jõuab iga aasta uuesti ringlusse sadu tonne heas korras asju.

Teavituskampaania keskmes on uuesti ringlusse antavate asjade lood. „Igal asjal on oma lugu. Paraku raamistab iga peatükki algus ja lõpp. Andes asja uuesti ringile, jätkub asja lugu ja ese saab pakkuda veelgi häid emotsioone,“ lisas Paakspuu. Uuskasutuskeskuse kevadises teavituskampaanias annavad teistele eeskujuks olles oma asjad uuele ringile telelegend Reet Linna, raadio- ja saatejuht Andrei Titov, näitleja Doris Tislar, muusik ja luuletaja Marten Kuningas ning näitleja ja moelooja Karin Rask.

Reet Linna, Marten Kuningas, Karin Rask, Andrei Titov ja Doris Tislar annavad asjad uuele ringile.

Marten Kuningas annab uuele ringile näiteks uhke suure peegli, mis pärast mitmeid rännakuid uude koju enam ei sobitunud, kuid mis kellegi teise koju võiks just passida praktilise disainielemendina. Reet Linna annab uuele ringile tõelise rariteedina serviisi, mille sai kingituseks Apelsini algusaegadel ligi 40 aastat tagasi. „Loodan väga, et see serviis jõuab mõnda sellisesse koju, kus austatakse head Eesti muusikat ja teatakse ka Apelsini,“ märkis Linna. Karin Rask annab uuele ringile oma brändi Kalamaja Printsessi kõige esimese, tütrele valmistatud, kleidikese ja Doris Tislar muu hulgas Mati Undi raamatu, mis otsekui hea märgina tuli leiuna välja ka tema uuest maakodust. Andrei Titov ühineb kampaania põhiideega, et kui rõivas on paariks aastaks tarbetult kappi seisma jäänud, on aeg see anda järgmisele inimesele, ja annab uuele ringile väga viisaka ülikonna. Vaata videolugusid allpool! Kõik uuele ringile antud asjad jõuavad mai lõpus Uuskasutuskeskuse kauplustesse.

Vaata ka teavituskampaania jaoks valminud videoklippi, milles löövad kaasa Movement Tallinn tantsijad Asko, Merill ja Helina:

Uuskasutuskeskus on mittetulundusühing, mille eesmärk on teha uuskasutamine lihtsalt kättesaadavaks ja uuskasutuse põhimõtted kergesti järgitavaks kõikidele Eesti inimestele. Keskusel on üle Eesti 16 kauplust ja e-pood, milles kõigis on väga mugav leida endale vajalikke asju teisele ringile antud asjade hulgast. Ühtlasi saab Uuskasutuskeskuse poodidesse lahtiolekuaegadel ära tuua kodus liigseks muutunud heas korras asju, seejuures suurematele esemetele nagu mööbel ja suurem kodutehnika saab Tallinnas, Tartus, Paides ja Pärnus täiesti tasuta järele kutsuda kaubiku. Uuskasutuskeskusesse saab tuua puhtaid ja terveid riideid, jalatseid, mänguasju, raamatuid, hobi- ja spordivahendeid, sisustusasju jpm.

Kõik heas korras asjad suunab Uuskasutuskeskus pärast sorteerimist uuesti ringlusse. Suurem osa asjadest läheb müüki, et katta kaupluste ülalpidamisega, kogumisringide korraldamisega ja üle Eesti laienemisega seotud kulud. Sel aastal on Uuskasutuskeskus avanud uue kaupluse Sõpruse puiesteel Tallinnas ning Rakvere Kroonikeskuses. Uuskasutuskeskus toetab oma koostööpartnerite kaudu mitmeid abivajajaid, näiteks suurperesid, kodutuid, naiste kriisikodusid, loomade varjupaiku. Vastutustundlikku tarbimist toetab Uuskasutuskeskus ka filmi-, teatri- ja muusikategijatele vajalikke rõivaid ja aksessuaare lühiajaliseks kasutamiseks laenutades ning kunstitudengitele ja käsitööhuvilistele erinevaid materjale pakkudes.

VAATA VIDEOLUGUSID:

Karin Rask annab uuele ringile Kalamaja Printsessi kõige esimese kleidikese

Näitleja ja moelooja Karin Rask peab väga oluliseks toimetada nii, et enda tegevusest jätta siia planeedile võimalikult väike jalajälg. Karini garderoobist moodustab suurema osa teise ringi rõivas, lisaks kasutab ta oma brändi jaoks just teiselt ringilt üle jäänud tekstiili, andes neile täiesti uue kuju ja ilme. Uuskasutuskeskuse algatatud kampaanias “Anna uuele ringile!” annab Karin uuesti kasutusse armsa Kalamaja Printsessi kõige esimese kleidi, mida kandis ka tema tütar. Vaata videost, mille Karin veel annab uuele ringile ja mis on nende asjade lugu!

Andrei Titov annab uuele ringile ülikonna ja kingad

Tele- ja raadiosaatejuht Andrei Titov peab end üsna moeteadlikuks inimeseks, kuid on täheldanud, et kui paar aastat mõnd riideeset ei kanna, siis kipub see kappi seisma jäämagi. Kuna tegemist on väga hästi hoitud ja kvaliteetsete rõivastega, siis annab ta sellised asjad heal meelel uuesti kasutusse, et keegi teine saaks neist rõõmu tunda. Uuskasutuskeskuse algatatud kampaanias „Anna uuele ringile!“ annab Andrei uuesti kasutusse korraliku ülikonna ja üksikud korrad kantud kingad. Vaata videost, mis on Andrei asjade lugu ja miks ta annab need uuele ringile!

Marten Kuningas annab uuele ringile peegli ja pintsaku

Muusik ja luuletaja Marten Kuningas peab oluliseks uus- ja taaskasutamist, sest milleks osta uut, kui maailmas on juba niigi palju asju. Talle teeb suurt muret, et maailma toodetakse rohkem asju, kui tegelikult tarvis on. Marten kannab uhkusega uue elu saanud ümberdisainitud teksasid ning annab meeleldi oma kodus liigseks muutunud heas korras asju uuele ringile. Uuskasutuskeskuse algatatud kampaanias „Anna uuele ringile!“ annab Marten uuesti kasutusse uhke peegli, mis tema koju enam ei sobitunud, Itaalia reisilt soetatud stiilse pintsaku ja arendava puidust mänguasja. Vaata videost, mis on Marteni asjade lugu ja miks ta annab need uuele ringile!

Reet Linna annab uuele ringile erilise serviisi

Telelegend Reet Linna jaoks on uus- ja taaskasutamine olnud alati südamelähedane. Teisele ringile antud uut kandjat otsiv heas korras ese on sageli hoopis isikupärasem kui tavapoest ostetu. Ja milleks siis osta täiesti uusi asju, kui maailmas on juba nii palju asju, leiab Reet Linna. Taaskasutuspisikuga on ta nakatanud ka oma lapsi, kelle jaoks on samuti asjade uuele ringile andmine ja uuesti kasutusse võtmine loomulik. Uuskasutuskeskuse algatatud kampaanias “Anna uuele ringile!” soovib Reet leida uue omaniku väga erilisele serviisile, mille ta sai kingituseks ligi 40 aastat tagasi ansambel Apelsini algusaegadel. Vaata videost lähemalt, milline on Reeda serviisi lugu!

Doris Tislar annab uuele ringile raamatu ja mantlid

Näitleja Doris Tislari jaoks on uus- ja taaskasutamine tuttav juba lapsepõlvest. Üks asi on, kui ei saagi endale kõiki asju lubada, teine aga põnevad leiud. „Üleüldse toodetakse maailmas liiga palju asju: riideid, susse, kotte, diivaneid. Seda kõike tuleb nii palju juurde, et tundub totter, et vanad asjad visatakse lihtsalt ära, kuigi neil võiks olla veel pikk iga,“ ütleb Doris. Uuskasutuskeskuse algatatud kampaanias “Anna uuele ringile!” annab Doris uuele ringile Mati Undi raamatu „Kuu nagu kustuv päike“, mis on üks tema lemmikraamatutest ja mida tal on mitu eksemplari. Vaata videost, mille Doris veel annab uuele ringile! Vaata videost, millised on Dorise asjade lood!