Asju ülearu? Vaata, kuhu asjad viia!

Asju ülearu? Vaata, kuhu asjad viia!

14. jaanuar 2022

Talvine kraamimine käib käsikäes uue aasta saabumisega, sest pühad ergutavad ka kodu korrastama. Uude aastasse soovitakse astuda aga väiksema koormaga. Kõik, mis asjata seismas, võiks ära anda, et saada koju rohkem ruumi ja mõnusama olemise. Anname hüva nõu, kuidas veel korralikud asjad mugavalt uuele ringile anda.

Korralikust asjast on veel kasu

Kodu korrastades ja asju kraamides tasub teada, et mitte iga enda jaoks liigseks muutunud ese pole kasutuskõlbmatu, vaid see võib kedagi veel edasi teenida. Heas korras, puhtad ja terved asjad saab kõik uuele ringile anda. Nii hoiame ära liigse prügi tekke ja säästame väikeste sammude haaval niigi nappe ressursse terves maailmas.

Uuskasutuskeskusesse saab tuua puhtaid ja terveid riideid, jalatseid, aksessuaare, kotte, mänguasju, nõusid, köögiriistu, sisustusesemeid, kodutekstiile, tehnikat, mööblit, spordi- ja hobitarbeid. Siiski tuleb silmas pidada, et kõiki asju Uuskasutuskeskus vastu ei võta. Turvalisuse kaalutlusel ei võta Uuskasutuskeskus vastu laste turvatoole ja -hälle, kineskooptelereid ja gaasipliite. Uuskasutuskeskus ei võta vastu ka pianiinosid ja pulmakleite, kuna senise kogemuse põhjal on neile esemetele keeruline leida uut rakendust.

Asjad saab tuua kauplusse

Kõige lihtsam on tuua liigseks muutunud, kuid jätkuvalt korralikud asjad lähimasse Uuskasutuskeskusesse kaupluste lahtiolekuaegadel. Annetusalad on kohe ukse juures. Kui lahtiolekuajad ei sobi või jäävad meie kauplused liiga kaugeks, siis on veel mugavaid võimalusi asju ära anda. Näiteks asuvad Uuskasutuskeskuse kogumiskohad asuvad suuremates kaubanduskeskustes:  Tallinnas Ülemiste keskuses, Rocca al Mare ja Kristiine kaubanduskeskustes ning Tartus Tasku keskuses. Samuti on kogumiskapid Tartu ja Tallinna Kaubamajas ning Stockmannis. Vaata lisaks: uuskasutus.ee/kuhu-tuua/.

Kogumiskapid asuvad kaubanduskeskustes võimalikult mugavas kohas nii jalakäija kui ka autoga tulija jaoks. Kappidesse saab viia kõiki selliseid asju, mille puhul pole ohtu kappi asetades puruneda. Asjad soovitame panna koti sisse, et erinevatel asjaoludel korralik ja puhas asi ei saaks kahjustusi.

Too asjad ära kas või öösel

Eelmisest aastast on koostöös Astri Grupiga ja KIK toel neljas Eesti linnas väga mugavad kogumismajad, kuhu võib asju ära tuua kas või südaööl. Kogumismajad asuvad Narvas Fama keskuse juures, Tartus Lõunakeskuse parklas, Pärnus Pärnu Keskuse parklas ja Tallinnas Balti Jaama Turu välialal Tellisikivi Loomelinnaku vahetus läheduses.

Kogumismaja asukohad on valitud lähtuvalt sellest, et ligi pääseks mugavalt ka autoga. Kogumismajad on iseteeninduslikult luukide kaudu kasutatavad 24/7. Nädalavahetusel saab ära tuua ka suuremaid ja õrnu asju, sest siis on kohal teenindaja.

Korralikule mööblile tuleb järele kaubik

Korraliku, puhta ja terve mööbli saab uuele ringile anda, kutsudes tasuta järele uuskasutuskaubiku. Kaubikut saab tellida Tallinnas, Tartus, Pärnus ja Paides. Kaubiku tellimiseks tuleb ette saata fotod mööblist, et saaksime sellele esmase hinnangu anda ning arvestada ka mahuga, ning enda kontaktid aadressil kaubik@uuskasutus.ee või veebilehe kaudu: uuskasutus.ee/kaubik.

Lisaks teeb kaubik aasta ringi kogumisringe Eestimaa erinevais paigus, et asjad saaksid uue võimaluse ka neis kohtades, kus pole teise ringi poode. Jälgi meie kogumisringide kalendrit!

Mis saab minu asjast edasi?

Uuskasutuskeskus sorteerib kõik asjad ning suunab kõik heas korras asjad uuesti kasutusse. Suurema osa asju paneb keskus müüki oma kauplustes ning katab selliselt toimides oma igapäevased kulud. Osa asjadest jõuab abivajajateni tänu koostööle erinevate organisatsioonidega. Nii on võimalik iga kuu lõpus näiteks suurperedel tulla kauplusse vajalikke riideid-jalatseid otsima. Vajaduspõhiselt toetame veel ka naiste kriisikodusid ja varjupaiku, sotsiaalkeskuste kaudu koduta või raskustes inimesi ning loomade varjupaiku.

Uuskasutuskeskus on avatud koostööks, mille tulemusena saab anda uue võimaluse materjalidele, mida algsel kujul enam kasutada ei saa. Sel eesmärgi teeme koostööd õpilasfirmadega, käsitöölistega, kunstitudengitega, kostüümikunstnikega ja teistega.

Tagasi uudiste nimekirja

Liitu uudiskirjaga

Jäta oma andmed ning oled esimesena kursis Uuskasutuskeskuse uudiste ja kampaaniapakkumistega.