Kasutatud jalgrattad – 5 nippi ostmiseks

Kasutatud jalgrattad – 5 nippi ostmiseks

21. aprill 2017

Iga aastaga vurab Eesti teedel aina rohkem kaherattalisi. Seda ka põhjusega – rattasõit hoiab nii keskkonda, saledat taljet kui ka muidu ühistranspordile või autole kuluvat raha. Jalgrattad on aga uuena ostes päris kallid. Siin tulevadki mängu kasutatud jalgrattad, mis oma odava hinna ning tihti ka ägeda retro-välimusega üha rohkemate inimeste südameid võidavad. Anname siinkohal viis nippi, mida kasutatud jalgratta ostu puhul kindlasti tegema peaks.

1.      Küsi küsimusi

Kui ratast müüb tema eelmine omanik, siis oskab ta tõenäoliselt vastata ka sinu tekkinud küsimustele. Mõned küsimused, mida võiksid enne ostu küsida on järgnevad:

  • Millal on rattale tehtud viimane hooldus?
  • Millal ja kust on see ostetud? Kas on alles ka tšekk?
  • Kas midagi on rattal ära vahetatud/erineb originaalist?
  • Kui palju on rattaga sõidetud?

Esiteks aitavad nende küsimuste vastused sul ratast edaspidi paremini edasi müüa või hooldada. Näiteks kui rattaga on väga palju sõidetud, kuid kette pole kunagi vahetatud, võib juhtuda et seda on juba lähitulevikus teha vaja. Või võib-olla on ratas tulnud just hooldusest ja seega ei pea sa ise kohe kontrolli minema. Teisalt on nende küsimuste mõte selles, et kui müüja oskab neile küsimustele suurema vaevata vastata, on ta tõenäoliselt ka selle ratta õige omanik ja see pole varastatud.

2.      Kontrolli ratta tausta

Politsei hinnangul varastatakse Eestis aastas ligi 1600 ratast. Seega on kasutatud jalgratta ostmisel alati teatud oht, et see võib olla varastatud. Üheks usaldusväärsuse märgiks on see, kui rattal on Bike-ID turvakleebis. See annab sulle võimaluse ratta raami või Bike-ID numbri abil kontrollida ega ratas pole varastatuks kuulutatud. Selles tasuta registris on kirjas juba ligi 10 000 jalgratast. Kui rattal Bike ID’d pole võid proovida lihtsalt müüja ning ratta kohta infot otsida Google’ist ja sotsiaalmeediast. Tänapäeval panevad paljud inimesed oma varastatud ratta info üles Facebooki või foorumitesse.

3.      Tee proovisõit

Kõige parem on kui saad enne tehingu tegemist rattaga reaalselt ka sõita proovida. Kasutatud jalgrattad on eri raamisuurusega ja vahel võib mõni ratas internetis küll suurepärane välja näha, kuid sinu pikkuse jaoks lihtsalt liiga väikeseks või suureks jääda. Lisaks saad proovisõidu jooksul ise järgi proovida kas töötavad pidurid, käigud ning näiteks rattakell.

4.      Lase professionaalil ratas üle vaadata

Kasutatud jalgrattad erinevad tavapoest ostetust selle poolest, et sa ei saa kunagi päris lõpuni nende seisukorras kindel olla. Kui oled ratta ära ostnud, siis kojusõidu asemel vii ratas oma turvalisuse ja südamerahu nimel pigem otse mõne professionaali kätte hooldusesse. Olgu see siis kodulähedane rattapood või lihtsalt osavate näppudega vanaisa või onu, kasutatud jalgratas vajaks tingimata pidurite, käikude ja jooksude ülevaatamist, kontrollimist ning õlitamist.

5.      Muretse oma rattale turvavarustus

Eestis peab jalgrattal olema kohustuslikus korras signaalkell, ees valge ja taga punane ning vähemalt ühe ratta mõlemal küljel kollane või valge helkur, ning pimedal ajal ka ees valge ning taga punane tuli. Seega on need esimesed asjad, mida sa enne oma kasutatud rattaga sõitma minemist peaksid endale kindlasti muretsema. Hea ja turvaline oleks ka kui ostaksid rattaga ka kohe kiivri. See pole küll üle 16-aastastele kohustuslik, kuid südamerahu ning turvalisuse jaoks hädavajalik.

Kasutatud jalgrattad – kust osta?

Kõige parem on ratast osta näost-näkku, sest siis saab ära küsida kohe nii oma küsimused kui ka proovida sõitmist. Väga hea võimalus selleks on iga-aastane Uuskasutus-rattalaat, mis toimub 19. mail kell 12–16 Tallinnas Arsenal Keskuse parklas ning Pärnus Uuskasutuskeskuse ees.

Kasutatud jalgrattaid jõuab aeg-ajalt ka niisama Uuskasutuskeskustesse. Seega tasub lähimal Uuskasutuskeskusel silm peal hoida. Erinevd kasutatud jalgrataste kuulutused on üleval ka internetiportaalides nagu näiteks soov.ee, kuldnebors.ee või veloclubbers.ee.

Loe samal teemal veel: Uuskasutus-rattalaat Tallinnas ja Pärnus tuleb taas

Tagasi uudiste nimekirja

Liitu uudiskirjaga

Jäta oma andmed ning oled esimesena kursis Uuskasutuskeskuse uudiste ja kampaaniapakkumistega.

Annan Uuskasutuskeskus MTÜ-le nõusoleku oma andmete töötlemiseks uudiskirja saatmise eesmärgil. Olen teadlik, et saan uudiskirja listist lahkuda iga hetk.*
Nõustun Uuskasutuskeskus MTÜ   privaatsuspoliitikaga*