Kirbuturg ja selle plussid-miinused
20. juuli 2017
Uus- ja taaskasutus muutub aasta-aastalt aina populaarsemaks ning inimesed on asjade ostmisel ning ära viskamisel palju teadlikumaks saanud. Lisaks Uuskasutuskeskustele on veel ka kirbuturg, millel on kaalukaid plusse, aga ka olulisi miinuseid.
Kui veel mõned aastad tagasi olid peamised kasutatud riiete müügikohad second hand poed, siis nüüd on suund muutunud. Inimestel on võimalus oma seisma jäänud asjad viia komisjonikauplustesse või mõnda Uuskasutuskeskusesse üle Eesti, aga olemas on ka kirbuturud. Mis need täpsemalt endast kujutavad?
Kirbukaid on kahte liiki – iseteenindavad ehk sellised, kus saad rentida boksi ja oma asjad sinna müüki jätta, saades raha kuu- või kvartalipõhiselt. Ning nn tavalised kirbukad, kus müüd ise oma kasutatud asju suurel laada moodi ettevõtmisel.
Kirbuturul on mitmeid tugevusi:
- saad oma asjade müügist raha
- võimalus sõpradele-tuttavatele teada anda, kus sinu asjad müügil on (kui rendid boksi)
- kirbuturul müümine võib olla lõbus ajaviide (kui lähed lauaga müüma).
Kirbuturg on sobilik konkreetsele inimtüübile. Neile, kellele meeldib suhelda, kes viitsivad müüa ja oma asjadest lahti saamiseks turundust teha. Lauaga kirbuturule müüma minek tähendab koha broneerimist, laua organiseerimist, kohale jõudes asjade lauale lahti pakkimist, aktiivset müügitööd terve päeva vältel ning enne kojuminekule sättimist müümata jäänud esemete kokku pakkimist. Boksi rentimine aga asjade pidevalt haldamist, uute asjade viimist, vanade seisma jäänute ära korjamist ning mõnes kohas isegi lepingu sõlmimist.
Kirbuturg ja selle miinused:
- kirbukal müümine võtab palju aega
- müügiprotsess vajab oskust ja energiat
- rendiboksi haldamine on tüütu.
Kirbuturg on seega inimesele, kellel on aega oma seisma jäänud riiete, jalanõude ja ehete müügiga tegeleda. Vahet pole, kas rendid laua kirbukal või boksi kirbuturu saalis, aega ja energiat võtab see igal juhul. Jah, tasuks saad küll raha, aga kui kokku arvutada panustatud aeg ja lisakulud (näiteks kütus, broneerimistasu, ajaline ressurss), siis ei pruugi tegevus just kõige tulusam olla.
Kui tunned, et soovid oma aega panustada muule kui vanadest asjadest lahti saamisele, siis vii need endale lähimasse Uuskasutuskeskusesse. Nii saad asjadest korraga lahti ja raha asemel hoopis heategevust teha! Õnneuuringute kohaselt on see palju suurem rõõmu allikas.
Loe samal teemal veel: 4 viisi, kuidas Uuskasutuskeskus teistest second hand poodidest erineb