Kuidas kappe tõhusalt koristada?
20. juuni 2016
Kirjutasime maikuu Kodukirjas, kuidas praakida välja asjad, mida kodus enam vaja pole. Jagame nüüd neid nippe teiegagi.
Kutsu sõbrad appi
Kodu suurpuhastamine võib olla päris väsitav ja kohati nüri tegevus. Kutsu külla mõni sõber ja korralda oma pisikesed talgud. Koos muutub koristamine palju lõbusamaks. Lisaks ei ole sõpradel sinu asjadega samasugust sentimentaalset sidet nagu sul endal. Vastutasuks võid minna appi sõbra juurde – teiste asjades on tihti palju põnevam sobrada!
Jaga asjad kolmeks
Üks levinud nipp on jagada asjad kolme hunnikusse. Esimesse asjad, mida kasutad ja armastad; teise need, mida sul vaja ei ole, ning kolmandasse kõik, mille puhul sa kahtled. Käi sellise loogikaga läbi nii riidekapp, köök kui ka vannituba. Kui sul on mitu ühe funktsiooniga või väga sarnast asja, vali välja see, mis sulle kõige rohkem meeldib, ja loobu teistest. On sul ikka tingimata vaja kahte vokkpanni?
Mängi, et sa kolid
Kujuta ette, et pead kolima. Mida sa kaasa võtaksid? See on hea mõttemäng, mida mittevajalike esemete väljasortimiseks kasutada. “Paki” kaasa asjad, mida sa reaalselt vajad, ning vaata kriitilise pilguga üle kõik muu, mis sa “maha jätaks” – need ei vääri ilmselt kohta ka su praeguses kodus.
Ole enda vastu aus
Millal sa viimati seda pluusi kandsid? Kui suur on tõenäosus, et sa seda lähiajal veel kannad? Sunni ennast välja mõtlema konkreetne viis või situatsioon, kuidas sa iga kahtluse all olevat eset järgneva kuu jooksul kasutad. Ära pane kunagi midagi “igaks juhuks” kõrvale. Samuti ära lase ennast mõjutada faktist, et mõni asi maksis palju või saadi kingiks. Kui sa eset ei kasuta, pole sellel ka väärtust. Mõtle, kui palju rohkem kasutust ja rõõmu leiaks see kellegi teise kätes!
Määra asjadele “säilivuskuupäev”
Asjad, mille puhul kahtled, pane eraldi riiulile, sahtlisse või kasti. Määra neile “säilivuskuupäev” näiteks 30 päeva pärast. Kui sa neid selle aja jooksul kasutad, pane nad oma õigele kohale tagasi.
Õpeta lapsi asjadest loobuma
Üks koht, mis koristades ilmselt suureks väljakutseks osutub, on lastetuba. Et oma tööd kergemaks teha, õpeta lapsi loobuma asjadest, millega nad enam ei mängi. Las poeg või tütar ise valib välja asjad, mille ta on nõus annetama lastele, kellel võibolla ei ole nii palju lelusid. See võte töötab üllatavalt hästi ning õpetab juba noorelt nõrgematega arvestama.
Ära viska asja(ta) ära, leia uus omanik!
Asjad, mis on lõpuks äraviskamisvirna jäänud, jaga omakorda kaheks. Ühte kotti need, mis kindlasti lähevad prügisse või jäätmejaama. Teise kotti need, mis on ikka veel terved ja puhtad, nii et keegi teine võiks neist veel rõõmu leida. Nüüd on võimalusi mitu. Kui on aega ja viitsimist, võid korraldada sõprade ringis väikese kirbuturu või panna esemed müüki mõnda oksjoniportaali. Ülejäänud asjad saab annetada näiteks Uuskasutuskeskusesse, kes oma seitsmes keskuses üle Eesti võtab vastu riideid, mööblit, mänguasju, raamatuid, jalanõusid, ehteid, hobivahendeid, filme/muusikat, toataimi, tehnikat, ajakirju jms ja suunab need läbi oma keskuste ning heategevusprojektide uuesti ringlusesse. Vaata: keskuste info.