Pärnu kogumismaja on juuli keskpaigast avatud
16. juuli 2021
Uuskasutuskeskus avas 15. juulil Pärnu Keskuse välialal ainulaadse kogumismaja, kuhu saab igapäevaselt tuua puhtaid ja terveid asju, mis on kodus asjatult seisma jäänud. Esimene selline kogumismaja avati juuli alguses Tartus ning lähiajal on avamisel veel kaks Narvas ja Tallinnas Astri Grupi keskuste juures.
Kogumismajade idee sai alguse tähelepanekust, et inimesed viskavad vahel ära korralikke asju, mis võiksid veel leida kasutust. Sagedasemad põhjused, miks heas korras asjad lõpetavad prügikastis, on mugavus ja teadmatus. „Nüüd saavad inimesed oma igapäevaoste kaubanduskeskusesse tegema tulles korraga kaasa võtta ka kodus liigseks muutunud asjad. Loodame, et kogumismaja leiab pärnakate seas aktiivset kasutust,“ ütles Uuskasutuskeskuse tegevjuht Diana Paakspuu.
Iseteeninduslikult avatud 24/7
Kogumismaja eristab tavalistest tänavatel asuvatest konteineritest asjaolu, et sinna saab lisaks rõivastele ära tuua ka kõiksugu teisi puhtaid ja terveid asju. Nädala sees tegutseb kogumismaja iseteeninduspunktina, kuhu saab 24/7 ära anda puhtaid ja terveid riideid, raamatuid, spordi- ja hobitarbeid ning teisi esemeid, mis luugist alla kukkudes ei purune.
Suuremad ja õrnad asjad saab kogumismajja ära anda nädalavahetusel, mil kohal on ka teenindaja. Turvakaalutlusel ei saa kogumismajja ära anda laste turvahälle ja -toole, kineskooptelereid ja gaasipliite. Kogumismajja ei saa piiratud mahu tõttu tuua ka mööblit, ent heas korras mööblile saab Pärnus tasuta järele kutsuda uuskasutuskaubiku.
Asjad uuesti ringlusse
Uuskasutuskeskus suunab kõik heas korras esemed uuesti ringlusse. Osa asju läheb müüki, osa koostööpartnerite kaudu abivajajatele. Asjade müüki panekuga katab Uuskasutuskeskus isemajandava mittetulundusühinguna kaupluste ülalpidamiskulud ja laienemise üle Eesti. Uuskasutuskeskusel on 16 poodi, lisaks e-pood. Uuskasutuskeskus toetab koostööpartnerite kaudu suurperesid, koduta jäänud inimesi, naiste kriisikodusid, loomade varjupaiku jt.
Linnaruumi kenasti sobituva keskkonnasõbraliku ja uuendusliku kogumismaja loomiseks korraldasid Astri Grupp ja Uuskasutuskeskus 2019. aasta lõpus arhitektuurikonkursi. Võitjaks osutus arhitekt Kristian Taaksalu töö „Nööp“, mis paistis silma omanäolise disaini ja funktsionaalsusega. Kogumismaja on ehitatud puitkonstruktsioonile ning vajab toimimiseks ainult elektrit, mida kasutab päikesepatareide ja õhksoojuspumba töös hoidmiseks. Majad ehitas moodulmajadele spetsialiseerunud Akso-Haus OÜ. Esimese nelja kogumismaja rajamist toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus.