Sõna ”uuskasutus” päritolu

Sõna ”uuskasutus” päritolu

11. detsember 2024

Uuskasutus – mis imeloom see on? Just nii kirjutati 2007. aastal ilmunud artiklis, kui Taaskasutuskeskusest sai Uuskasutuskeskus.

Ringluspoe sõnavaras on uuskasutamine igapäevane termin, mis tähendab esemete uuesti kasutusele võttu nende algsel kujul. Sõna populaarsusele ja uuskasutamise normaliseerumisele viitab ka asjaolu, et järjest enam kohtab reklaame, kus pakutakse näiteks uuskasutatud telefone ja seadmeid.

Uuskasutamine on meie igapäevaelu teadlik osa ning meid hakkas huvitama, kust ja kuidas on antud sõna eesti keelde jõudnud?

Esmalt pöördusime EKI keeleteadlaste poole, kes oletasid, et sõna ‘’uuskasutus’’ on jõudnud eesti keelde läbi MTÜ Uuskasutuskeskus tegevuse. Seda kinnitab asjaolu, et varasemalt pole antud terminit sõnaraamatutes mainitud ja ilmunud artikkel aastast 2007 on üks varasemaid kirjalikke dateeritud viiteid. Siiski pandi südamele, et täiesti kindlalt võiks seda väita keegi neist, kes oli varasema nimevahetuse taga.

Järgmisena võtsime ühendust Joel Volkoviga loomeagentuurist Tank, kes oli 2007. aastal Uuskasutuskeskuse uue brändingu loovjuht. Ta meenutas, et mõni aasta varem loodud MTÜl ei läinud hästi ning oldi sisuliselt pankrotis. Rasmus Rask, kes koos Priit Mikelsaarega kutsus isemajandava sotsiaalse ettevõtte ellu, uskus siiski tulihingeliselt, et taaskasutamine on oluline ning seda ettevõtmist tuleks turgutada ja elule aidata.

Volkov asus välja mõtlema uut brändi identiteeti ning kaasas disainerina siis veel Tankis töötava Jan Tomsoni, kes on tänasel päeval EKA õppejõud. Volkov kirjeldab, et protsessi alustati nimest ja ta väitis surmtõsiselt, et kui muuta, siis tuleb muuta kõike! ,,Taaskasutusel ei olnud tol ajal head mainet, mistõttu ma pakkusin, et leiutaks uue nime – uuskasutus,’’ sõnab loovjuht. ,,Seda polnud ringmajanduse kontekstis kunagi Eestis kasutatud.’’

Ta selgitab, et mõte tekkis semiootilise analüüsi tulemusena – taaskasutus ehk inglise keeles re-use ei ole tegelikult semantiliselt samatähenduslikud. Re-use inglise keelses keskkonnas tähendab uuesti kasutamist, mitte eelnevalt kasutatud asja taaskordset kasutamist. ,,Suur vahe on selles tundes, kui ostad kasutatud asja ja taaskasutad seda või uuskasutad,’’ lisab Volkov.

,,Jan tegi kena südametega logo, millesse kõik armusid. Rasmus uskus uude identiteeti ja pingutas veel pikka aega, et kõik püsima jääks,’’ sõnab Volkov.

Peale 20. tegutsemisaastat on Uuskasutuskeskus jätkuvalt ringmajanduse eestkõneleja ja on loonud kauplusteketi, kus iga ost ja annetus on investeering ringmajandusse, mis toetab uut kestlikkust.

Oleme tänulikud sulle, kes sa koos meiega uuskasutad!

Tagasi uudiste nimekirja

Liitu uudiskirjaga

Jäta oma andmed ning oled esimesena kursis Uuskasutuskeskuse uudiste ja kampaaniapakkumistega.