Uuskasutuskeskus ja Astri Grupp avavad peagi esimesed kogumismajad
18. mai 2021
Uuskasutuskeskus avab mai lõpus-juuni alguses koos Astri Grupiga neljas Eesti linnas kogumismajad, kuhu inimesed saavad igapäevaselt ära tuua kodus liigseks muutunud heas korras asju. Esimesed neli kogumismaja hakkavad asuma Tartus, Tallinnas, Pärnus ja Narvas Astri Grupi kaubanduskeskuste juures ja on iseteeninduslikult avatud 24/7. Kogumismajade idee sai alguse tähelepanekust, et inimesed viskavad vahel ära korralikke asju, samas kui need võiksid veel leida kasutust.
Heas korras asjade jõudmine prahi hulka on tõsine probleem, sest esiteks kulub uute samaväärsete asjade valmistamiseks tohutult ressurssi ja teiseks on prügi niigi palju. Sagedasemad põhjused, miks korralikud asjad lõpetavad prügikastis, on mugavus ja ka teadmatus. „Kogumismajja saavad inimesed oma igapäevaoste kaubanduskeskusesse tegema tulles ühtlasi ära tuua kodus liigseks muutunud heas korras asjad. Loodame, et peagi avatavad kogumismajad leiavad aktiivset kasutust,“ ütles Uuskasutuskeskuse tegevjuht Diana Paakspuu.
Nädala sees hakkab kogumismaja toimima iseteeninduspunktina, kuhu saab läbi luukide ära anda puhtaid ja terveid riideid, jalatseid, mänguasju, raamatuid, spordi- ja hobitarbeid, kodutekstiile ja teisi tooteid, mis luugist alla kukkudes ei purune. Suuri ja õrnu asju saab ära tuua nädalavahetustel, mil on kohal ka teenindaja.
Kogumismaja eristab tavalistest tänavatel asuvatest konteineritest asjaolu, et sinna saab ära tuua igasuguseid heas korras asju, mitte üksnes rõivaid. Samuti võib kogumismajja tuua ka hooajaväliseid asju, näiteks talispordivahendeid suvel ja suverõivaid talvel. Turvakaalutlusel ei saa kogumismajja ära anda lasta turvahälle ja -toole, kineskooptelereid ja gaasipliite. Kogumismajja ei saa piiratud mahu tõttu tuua ka mööblit, kuid selle mure lahendamiseks on võimalik Pärnus, Tartus ja Tallinnas tasuta järele kutsuda uuskasutuskaubik.
Linnaruumi kenasti sobituva keskkonnasõbraliku ja uuendusliku kogumismaja loomiseks korraldasid Astri Grupp ja Uuskasutuskeskus 2019. aasta lõpus arhitektuurikonkursi. Võitjaks osutus arhitekt Kristian Taaksalu töö „Nööp“. Võidutöö valimisel sai otsustavaks omanäoline disain ja funktsionaalsus, samuti oli oluliseks kriteeriumiks majade lihtne paigaldatavus. Kogumismajad on ehitatud keskkonnasõbralikult puitkonstruktsioonile ning need vajavad oma toimimiseks ainult elektrit päikesepatareide ja õhksoojuspumba töös hoidmiseks. Kogumismajad on pindalalt natuke alla 30 m² ja ligi 3 m kõrged. Majad ehitas moodulmajadele spetsialiseerunud Akso-Haus OÜ. Esimese nelja kogumismaja püstipanekut toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus.
Uuskasutuskeskus suunab kõik heas korras esemed uuesti ringlusse. Osa asju läheb müüki, osa koostööpartnerite kaudu abivajajatele. Asjade müüki panekuga katab Uuskasutuskeskus isemajandava mittetulundusühinguna kaupluste ülalpidamiskulud ja laienemise üle Eesti. Uuskasutuskeskusel on 16 poodi, lisaks e-pood aadressil pood.uuskasutus.ee. Uuskasutuskeskus toetab koostööpartnerite kaudu suurperesid, koduta jäänud inimesi, naiste kriisikodusid, loomade varjupaiku jt.
Uuskasutuskeskus on 2004. aastal alguse saanud mittetulundusühing, mille eesmärk on teha uuskasutus kõikidele Eesti inimestele kättesaadavaks. Uuskasutuskeskus tegeleb uuskasutuse edendamisega peamiselt kahel viisil, suunates puhtad ja kasutuskõlblikud asjad uuesti ringlusesse ning otsides võimalusi, kuidas vanadele asjadele uus elu anda.