Vabatahtlik töö – kuidas, miks ja kellele?
27. november 2017
Vabatahtlikud on Uuskasutuskeskuse suurim vara ja väärtus. Pärast kolmeteist tegutsemisaastat võime öelda, et ilma nende panuseta ei oleks me täna seal, kus oleme. Läbi aegade on meie tegemistes kaasa löönud üle 600 vabatahtliku. Vestlesimegi ühe sellise asendamatu inimesega – Georgiga, kes on juba kaks aastat olnud vabatahtlik Mustakivi Uuskasutuskeskuses. Uurime temalt milline on vabatahtlik töö Uuskasutuskeskuses, mida see pakub ning kellele sobib.
Kuidas sinust sai meie vabatahtlik?
Ega ma ise seda kohta ei otsinudki, vaid see tuli täiesti kogemata. Olin ise Mustakivi Uuskasutuskeskuse püsiklient ja töötajad juba tundsid mind nägupidi ja teretasime üksteist. Kuskil kaks aastat tagasi olin kliendina kuu viimasel päeval vahetult enne poe sulgemist saalis ja nägin, kuidas neil oli siin ainult kolm töötajat ja väga palju tegemist kaubavahetusega. Kuna mul endal oli just sel hetkel puhkus ja polnud midagi targemat teha, siis pakkusin välja, et võin neid aidata. Alguses olid tüdrukud veidi ehmunud, et kuidas siis ikka nii, et klient niimoodi pakub, aga juhataja ütles lõpuks, et kui soovite, siis palun, miks mitte. Niimoodi siis jäingi õhtul neid kaubavahetusega aitama ja siis pakkus juhataja juba välja, et sõlmime vabatahtliku lepingu ja teeme asja ametlikuks. Kuna töötajad olid nii toredad, siis olingi nõus. Nüüd käingi siin lisaks kuu lõpule ka nädala sees paar korda kuskil pooleteise tunni kaupa ja vahel ka laupäeviti. Mitte tingimata küll iga nädal, aga siis kui mul aega on.
Milline on sinu tavaline tööpäev Uuskasutuskeskuses?
Vabatahtlikuna teen kõike, mida on vaja teha ja mida tüdrukud paluvad. Näiteks saan ma asju sorteerida, prügi välja viia, raskemaid asju nagu näiteks tehnikat ja mööblit saalis välja panna ja liigutada. Põhimõtteliselt teen ma kõike, kuid ainus asi, mis mulle eriti ei meeldi teha on lasteriiete sorteerimine, sest need on nii väikesed! Vastik on neid puu peale panna ja noh ausalt öeldes on nad tihti ka sellised konditsioonis, et enamik üldse ei sobigi uuskasutuseks – plekkidega ja katkised. Aga ülejäänud töid teen kõike rõõmuga!
Mida vabatahtlik töö sulle pakub?
Esiteks mõnus kollektiiv ja inimestega suhtlemine – nii tüdrukud kui ka juhataja on super. Teiseks muidugi huvitav töö – mulle meeldib see süsteem ja see sorteerimise mõte kui selline üldse. Mitte ainult Uuskasutuskeskuses, aga üldiselt maailmas, et miks visata asju ära kui saab neile hoopis teise elu anda. Ja veel üks põhjus on see, et kuna see on mu päris tööst nii erinev, siis see on nagu omamoodi teraapia. Kuna mu päris töö on seotud ikkagi sellega, et ma pean päris palju tõsiseid otsuseid tegema ja ligi 20 inimest juhtima, siis vabatahtlik töö ei nõua sellist mõtlemist .. või noh, siin teen rohkem tööd käte kui peaga. See on nagu kasulik puhkus – teen midagi ühiskonnale kasulikku, mis mind otseselt ei väsita ka. Ja isegi kui ma olen väsinud ja ei viitsi või tüdinen ära, siis ma võin lihtsalt mitte tulla. Soovituslikult muidugi annan sellest enne teada, sest nad on minuga siin juba arvestanud. Võin ju alati puhkamiseks kodus istuda ja teleka ees õlut juua, aga valin igal juhul pigem selle.
Miks keegi peaks tulema meile vabatahtlikuks?
Sest see on nii tore! Vabatahtlik töö Uuskasutuskeskuses on kasulik ühiskonnale, siin töötavad toredad inimesed ja on igal juhul parem kui kodus telekat vaadata või õlut juua. Tore on teha vahepeal midagi sellist, mis pole enda töö. Ma koguaeg mõtlen, et kui sa tuled koju töölt, oled veidi nagu väsinud, aga midagi pole teha… Et kas sa siis istud ja ei tee midagi ja lähed paksuks diivanil või teed midagi teistsugust kui su enda töö ja tunned ennast kasulikult? Ma soovitan igal juhul seda viimast ja vabatahtlik töö just seda pakubki.
Mis omadused peaksid Uuskasutuskeskuse vabatahtlikul olema?
Esiteks ta peab ikkagi oskama inimestega suhelda – nii klientidega, annetajatega kui ka kollektiiviga. Muidugi on ka võimalus, et nokitsed siin ühe kindla asjaga – näiteks raamatutega, aga noh kollektiiviga peaks ikka hästi läbi saama. No ja siis ega päris rumal ei tohiks ka olla – peab ikkagi aru saama, mis mida väärt on ja mis sobib ja mis ei sobi. Ja no kõige olulisem on ikkagi tahtmine seda tööd teha. Kui pole tahtmist, siis pole mõtet siia tulla – no see on ikkagi vabatahtlik töö.
Mida on vabatahtlik töö Uuskasutuskeskuses sulle õpetanud?
Olen õppinud lihtsalt, et võtad mingid riideeseme, viskad lauale ja näed sekunditega, kus on plekk, kus on auk ja mis on korralik. Lisaks olen õppinud hindama asjade väärtust, et kui alguses olin väga üllatunud, et no minu jaoks on täiesti mõttetu asi, aga tüdrukud ütlevad, et jah, et seda inimesed küsivad ja ostavad, et selles mõttes küll, et nüüd juba vaatan paljusid asju teise pilguga, et tühiseid asju ei ole olemas ja igale asjale on maailmas keegi.
Mis on kõige naljakam asi, mis sorteerides näinud oled?
No šokeerivat pole olnud, aga no naljakaid ikka. Ma ei tea kui naljakas see on, aga üllatunud ma olin, et kui tegin annetuste koti lahti ja kilekott olid kasutatud sekslelusid täis. Mul oleks häbi olnud annetada selliseid asju, eriti kui veel kasutatud.. neid me müüki panna ei tohtinud, aga naeru oli küll ja küll meil. Ja mitte üks, mitte kaks, vaid terve kilekott igasuguseid suuruseid… Nii meeste kui ka naiste omad. Ja siis see pole küll naljakas aga paar korda on olnud kilekoti sees ka moosid, kompotid, poolikud pakid kohvi ja teega, makaronid, jahu, konservid, alkohol. Inimesed arvavad, et teevad head, aga nad ei tea et me ei saa nendega eriti midagi teha.
Vabatahtlikud löövad kaasa kõigis meie kümnes keskuses üle Eesti. Kui ka sina sooviksid Uuskasutuskeskuses vabatahtlikuna kaasa lüüa, siis loe vabatahtliku töö kohta Uuskasutuskeskuses lähemalt SIIT.