Vabatahtlik Kiti Põld leidis Uuskasutuskeskusest uue sõpruskonna ja pidevad jõulud

Vabatahtlik Kiti Põld leidis Uuskasutuskeskusest uue sõpruskonna ja pidevad jõulud

29. jaanuar 2024

Kogukonna hoidja Eliis tegi Viljandit külastades juttu Kiti Põlluga, kel täitus Uuskasutuskeskuse vabatahtlikuna üks aasta. Ühtlasi ilmus Kiti sulest möödunud aasta lõpus raamat ,,Meie taaskasutus’’. Vabatahtlikuks hakkamisel olid Kitil täiesti praktilised kaalutlused, et rebida end raamatu kirjutamisest välja ja leida inspiratsiooni juurde. Nüüdseks on Kiti nagu oma tiimiliige, kes käib ikka keerukamatel päevadel abiks.

Kiti, kuidas sa sattusid Uuskasutuskeskusesse vabatahtlikuks?
Olen tegelikult terve elu olnud suur teise ringi poodides käija. Ma olin varateismeline, kui Viljandisse esimesed taaskasutuspoed tekkisid ja hakkasin kohe väga hoolsalt neid külastama. Siis oli ka päris suur vajadus uute riiete järele, sest oli uus riigikord ja inimestel ei olnud asju. Nii oli ka minu peres ja emaga koos käisime asju otsimas.

2022. aasta detsembris tulin oma tütrega Uuskasutuskeskuse poodi ja maksma asudes nägin vabatahtlikuks tulemise ankeete. Ühe hooga täitsin selle kohe ära, küsisin lisaküsimusi ja jätsin ankeedi kauplusesse. Saingi jaanuari alguses kõne, et palun tule meile appi ja vaata, kas sulle sobib.

Mida vabatahtliku töö sulle andnud on?
Olen ka ise selle peale palju mõelnud, miks ma siin käin. Sellel on mitu toredat põhjust. Üks on see, et mind on alati tõmmanud teise ringi kauba poole. Olen alati vaadanud, mis on maailmas olemas ja kuidas saab midagi ära kasutada. Mõtlesin ka, et nii tore oleks näha seda köögipoolt, natuke kaasa aidata ja vaadata, kuidas käib asjade sorteerimine ja väljapanemine. Seda olen saanud palju näha ja selles kaasa lüüa.

Eelmine aasta oli minu jaoks ka natuke pingeline, kuna kirjutasin raamatut kodus terve aasta. Sain vaheldust, kui tulin poodi sorteerima, sain pead puhata, mõtted eemale, aga kuna kirjutasin raamatut taaskasutusest, siis sain sorteerides mõtteid juurde. Lisaks leidsin siit toreda kollektiivi, kellega saan väga hästi läbi, ja see suhtlemine on ka minu elule andnud sära juurde.

On sind midagi Uuskasutuskeskuses üllatanud?
Mulle on mõtteainet pakkunud see, kuidas asju hinnastatakse. Uuskasutuskeskuses on küll baashinnad, kuid lisaks on asju, mida on vaja erihinnastada ja see on alati hästi põnev protsess. Mõnikord pannakse hind minu sisetundest odavam või hoopis natuke kallim. On huvitav näha, kuidas inimesed asju väärtustavad või mida nende asjade puhul väärtustatakse.

Mind on ka üllatanud, et mõnikord lähevad prügikasti asjad, mida mina sinna ei paneks. Just sellised esemed, mis on natukene defektsed, kuid mida on lihtne parandada. Samas saan aru, et meil pole aega siin poes, et parandamisi ette võtta. Siiski on mul mõni edulugu päästetud ja siis parandatud esemetest.

Kust tuli mõte kirjutada taaskasutusteemaline raamat?
See mõte tuli tegelikult raamatu toimetajalt. Parasjagu kirjutati ühte teist Viljandi ja taaskasutusteemalist raamatut, kui jõuti minuni, kuna mul on kodus rohkelt taaskasutust ja selles vallas palju ideid. Ja siis ma hakkasin seda kirjutama kuskilt keskelt, nullist, kes teab kust, alguses arusaamata, mis on selle struktuur või perspektiiv.

Milles su raamat räägib?
Raamat on jaotatud kaheks osaks. Esimene osa räägib minu kodust – maja ehitusest ja sisustamisest. Kasutasime näiteks vanasid palke ja käsitöötelliseid, viimistlesime eluruume öko- või taaskasutusmaterjalidega. Minu eesmärk oli, et majja ei tule mitte ühtegi uut asja, et leian maailmast üles kõik imetlusväärse tisleri- ja sepatööd ning sisustan sellega oma maja. Raamatu teises osas on erinevaid taaskasutusjutte siit ja sealt, selline kirju kava. Samuti kaardistasin Eesti üldist taaskasutuspilti, kuidas toimib jäätmekäitlus ja prügijaamad, kuidas tegutseb Uuskasutuskeskus ning mil moel korraldatakse vanavaralaatu ja täikasid. Olen ka ise Viljandis 10 aastat täikat korraldanud. Mõned inimesed on eeldanud, et see on nipiraamat, kuid tegelikult toon lihtsalt näiteid, et inspireerida, sest taaskasutus on väga loominguline valdkond. See raamat on unistus sellest, kuidas inimene võiks asjadest mõelda.

Millised on sinu tulevikuplaanid taaskasutusmaailmas?
Taaskasutuse vallas on mu mõte muidugi käia vahvas Uuskasutuskeskuse kollektiivis vabatahtlikuna abistamas, siin on igapäev nagu jõulud!
Raamatu kirjutamine on mind ennast ka kasvatanud selles osas, et ma väga teadlikult tutvun järelturuga iga uue vajaduse korral. Asi ei ole selles, et saada ise odavalt, asi on selles, et mitte anda maailmale signaali juurde tootmiseks.

Eliis Tammela

Kiti Põld raamat “Meie taaskasutus” on limiteeritud koguses parima hinnaga saadaval Uuskasutuskeskuse e-poes. Lisaks on üksikud eksemplarid müügis Viljandi ja Tartu Riiamäe poes.

Oma soovi vabatahtlikuks tulla saad teele panna personal@uuskasutus.ee.

 

Kiti vabatahtlikuna Uuskasutuskeskuse Viljandi poes.

Kiti Põld raamat “Meie taaskasutus”

Raamatu esitlus Viljandis 21.11.23

Kiti raamatu esmaesitluse tiim ja Uuskasutuskeskuse kolleegid Viljandis.

Tagasi uudiste nimekirja

Liitu uudiskirjaga

Jäta oma andmed ning oled esimesena kursis Uuskasutuskeskuse uudiste ja kampaaniapakkumistega.